• Anasayfa
  • Site Haritası
MİLENYUM HUKUK BÜROSU
AVUKAT FATİH YAŞAR
0507 051 53 94
    • HER ALANDA YANINIZDAYIZ
    • HIZLI VE KESİN ÇÖZÜM
    • BİZİMLE GÜVENDESİNİZ
    • MİLENYUM HUKUK BÜROSU
    • HUKUKİ PROBLEMLERİNİZİN ÇÖZÜMÜ İÇİN VARIZ

Boşanma Davası Sonucunda Maddi Tazminat Alabilir Miyim?

   Türk Medeni Kanunu madde 174/1'e göre mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddi tazminat isteyebilir. Bu hükme göre:

1- Maddi tazminat isteyen eşin boşanmada hiç kusurunun bulunmaması ya da kusurunun daha az olması gerekir.
2-Davalı tarafın kusurlu olması gerekir.
3-Davacının mevcut ya da beklenen bir menfaatinin zedelenmesi gerekir.

    Hakim, tarafların mali ve sosyal durumlarını ve kusur derecelerini göz önünde bulundurarak tazminat miktarını belirler. Maddi tazminatın muhakkak boşanma davası ile birlikte istenmesi gerekmez. Ayrı bir dava ile de talep edilebilir.